Випадання молочного зуба – нормальне явище для дитини, але у дорослої людини зубний ряд складається з постійних одиниць, і нові на місці втрачених не виростуть. Однак навіть постійні зуби можуть випадати, і ця проблема комплексна: псується естетика посмішки, порушується загальна форма обличчя, страждає дикція. Якщо випадають моляри, їжа може виявитися недожованою, і це погіршує процес травлення, а ще підвищується навантаження на інші зуби, через що страждати вже починають вони.
Якщо зуби випадають, треба терміново звертатися до стоматолога, але ще правильніше реагувати на проблему, поки вона перебуває на ранній стадії. Набряк і почервоніння ясен, зміна відтінку емалі, постійний неприємний запах з рота, періодична кровоточивість ясен, а також розхитування зубів – це нездорові ознаки, на які треба реагувати відвідуванням дантиста. До чого знятися зуби, що випадають читайте тут https://vistiradio.com.ua/do-chogo-snyatsya-zubi-vipadayut-uvi-sni/.
Чому випадають зуби?
Причин цього – маса.
Запалення ясен провокує первинне розхитування зуба, його менш стійке становище. У свою чергу таке розхитування послаблює вже корінь.
Зловживання алкоголем, а також нікотин та наркотики негативно позначаються на здатності ясен утримувати зуб.
Неправильне змикання щелеп дає аналогічний ефект.
Якщо організм ослаблений, у роті можливе вибухове зростання патогенних мікроорганізмів. Вони, своєю чергою, негативно позначаються здоров’я ясен і зубів.
У старших людей спостерігається вікове зниження кількості ясенної тканини, а також губляться старі пломби, оголюючи забуті проблеми. Особливо страждають від випадання зубів ті пацієнти, хто боїться профілактичних візитів до стоматолога або вважає, що до лікаря треба звертатись лише у випадках, коли проблеми вже очевидні.
Чинники, що сприяють випаданню зубів
У дорослої людини зуби можуть випадати як у поважному віці, так і в ранній молодості. Розглянемо кілька ключових факторів, які істотно на це впливають.
Стоматологічні захворювання. Насамперед пародонтит – запалені тканини ясен виявляються недостатньою опорою для зуба, він починає хитатися і з часом випаде, якщо не лікуватися. Карієс теж небезпечний, але діє не на ясна, а на сам зуб, руйнуючи його і провокуючи стоматологічне видалення. Хронічні хвороби в організмі, навіть віддалені від ротової порожнини, також сприяють втраті зубів – у зоні ризику пацієнти із цукровим діабетом, гіпертонією, ревматоїдним артритом, остеопорозом. Небезпеку становлять також патології щитовидки або регулярний стрес. Показово, що безкровне випадання зуба може свідчити навіть про більш серйозні проблеми, ніж якби він випав із кровотечею.
Травми. Травмувати особу можна при падінні, у ДТП, на змаганнях або у бійці. Навіть якщо зуб не було вибито безпосередньо в момент удару, його структура може бути порушена настільки, що він випаде найближчим часом. Якщо пощастило зберегти здорове коріння, можна просто наростити коронку, інакше доведеться видаляти зуб разом з коренем і займатися імплантацією.
Недотримання гігієни ротової порожнини. Після вживання їжі на зубах залишаються її частинки – ідеальне живильне середовище для патогенних мікроорганізмів, які провокують розвиток карієсу. В ідеалі треба не тільки чистити зуби зубною щіткою, а й користуватися зубною ниткою, флоссом, іригатором. Корисне також періодичне професійне чищення зубів у дантиста – тільки така процедура дозволяє видалити затверділий зубний камінь.
Незбалансоване харчування. Кисла їжа стоншує емаль, а солодка стає особливо живильним середовищем для бактерій. Вживання твердої їжі, яку потрібно гризти із серйозним фізичним зусиллям, провокує сколювання та розтріскування емалі. У воді можливо як недолік фтору, який буде необхідний формування якісної емалі, і його надлишок, що теж погано.
Лікування та профілактика
Якщо зуби вже випадають, важливо швидко визначити фактори, які привели до цього, і нівелювати їх. Лікування може здійснюватися як ліками, і терапією. Якщо зуб поки що хитається, але лікар дійшов висновку, що зберегти його не вдасться, тоді доведеться видаляти пошкоджену одиницю з наступною імплантацією.
Щоб зуби не випадали, найкраще серйозно поставитися до профілактичних заходів:
- киньте шкідливі звички;
- складіть збалансований раціон та дотримуйтесь його;
- підтримуйте гігієну ротової порожнини;
- ходіть на профілактичні прийоми до стоматолога;
- якщо в анамнезі є хронічні захворювання, обстежуйтесь частіше;
- зміцнюйте імунітет.
Зуби можуть зберегтися здоровими до глибокої старості, але тільки в тих, хто піклується про них!